Leczenie

Leczenie

Półpasiec wymaga leczenia farmakologicznego. Niezbędna więc jest tu wizyta u lekarza i stosowanie leków przez niego przepisanych. W leczeniu tej choroby istotny jest moment jej zdiagnozowania – im wcześniej to nastąpi, tym łagodniej choroba będzie przebiegała.

Choroba leczona jest przez stosowanie:

  • maści na zmiany skórne,
  • tabletek lub kroplówek przeciw rozwojowi wirusa,
  • środków przeciwbólowych (głównie ibuprofenu i aspiryny) na świąd i ból.

Jeżeli stadium rozwoju choroby jest zaawansowane, nie da się pominąć leczenia szpitalnego. Jest to zalecane szczególnie w wypadku półpaśca twarzy, przy którym występuje zagrożenie poważnego uszkodzenia bądź nawet utraty wzroku lub słuchu.

Sam chory w trakcie choroby, powinien szczególnie dbać o higienę skóry oraz odpoczynek. Powinien on stosować zrównoważoną dietę, bogatą w witaminy B, C i E, które przyśpieszają gojenie się pęcherzyków oraz pomagają uśmierzyć ból. Chory, kategorycznie też,  powinien powstrzymywać się od drapania zmian skórnych, gdyż może to doprowadzić do ich rozprzestrzenienia się na inne obszary skóry.

Jak sugeruje dermatolog Philip C. Anderson, szef dermatologii na Uviseristy of Missouri-Columbia School of Medicine, pacjent powinien też stosować zimne okłady, które pomogą złagodzić ból rozpalonych obszarów skóry z pęcherzykami.

Zalecane jest tu też stosowanie kompresów z aloesu, gorzknika kanadyjskiego czy mięty pieprzowej, które mają za zadanie zmniejszyć ból spowodowany wykwitami.

Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia choroba najczęściej całkowicie ustępuje.