Półpasiec w ciąży

Półpasiec podczas ciąży jest bardzo rzadkim schorzeniem, często nie ponoszącym za sobą jakiś istotniejszych konsewkencji ani dla kobiety w ciąży ani dla jej płodu. Jednak, jeśli u kobiety pojawią się jego objawy, powinna ona natychmiast udać się do lekarza. Przepisane leki przeciwwirusowe nie zagrożą płodowi, a uchronią go od możliwych konsekwencji choroby.

Nieleczony półpasiec jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem, gdyż może doprowadzić do nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Może spowodować wady oczu, układu moczowego oraz niepełnosprawność fizyczną jak i umysłową. Może dojść także do zarażenia wewnątrzmacicznego. Jeżeli zakażenie nastąpi na kilka dni przed porodem, dziecko najczęściej rodzi z ospą lub półpaścem, który zazwyczaj trwa do 10 dni. Zakażenie rzadko kończy się śmiercią noworodka.

Mimo, iż półpasiec nieczęsto występuje u kobiet w ciąży, a niebezpieczeństwa jakie niesie ze sobą rzadko wpływają na płód, to dla pewności, kobieta przez zajściem w ciąże powinna się przeciw niemu zaszczepić.