Półpasiec

Półpasiec

Półpasiec (łac. zoster) jest zakaźną infekcją wirusową, niosącą ze sobą duży ból. Jego nazwa wzięła się z faktu, iż zawsze pojawia się tylko po jednej stronie ciała, ale za to na różnych jego częściach. Najczęściej jednak zmiany występują na tułowiu oraz twarzy w formie wykwitów skórnych, wyglądem przypominających symptomy ospy wietrznej. Wywoływany jest przez tego samego wirusa (herpes virus varicella), co ospa wietrzna. Powstaje wskutek zapalenia zakończeń nerwowych.

Półpasiec - ewolucja choroby. Źródło: Wikipedia

Półpasiec – ewolucja choroby. Źródło: Wikipedia

Normalnie, układ immunologiczny człowieka kontroluje aktywność tego wirusa, jednak gdy odporność organizmu jest osłabiona może nastąpić jego uaktywnienie. Półpasiec jest też często nazywany zakażeniem utajonym, które uaktywnia się w życiu dorosłym po przebytej w dzieciństwie ospie. Dlatego też, choroba ta zazwyczaj dotyka osoby starsze (najczęściej po 50. roku życia).

Poniższy filmik przedstawia charakterystykę choroby:

Początkowo, półpasiec charakteryzuje się miejscowym i palącym bólem, anemiczną cerą, delikatnym wzrostem tempertury oraz nerwowością. Po około pięciu dniach, na skórze w oblałym miejscu zaczynają pojawiać się czerwone smugi z guzkami, w których zaczyna gromadzić się płyn. W efekcie czego tworzą się niewielkie pęcherze. Chorobie towarzyszy duży świąd i ból. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenie, gorączka mija po około trzech dniach od powstania wykwitów, a same pęcherze goją się w okresie od 2 do 4 tygodni.